Haukiputan Sähköosuuskunta
Haukiputan Sähköosuuskunta

Nuoret havaitsivat muuntajapalon

Rantapohja 29.4.2025

 

Nuorten valppaus palkittiin, he havaitsivat muuntajapalon ja estivät suuret vahingot

Juha Sipola ojensi Jasper Kinnuselle, Jasper Kovalaiselle ja Riku Jokelalle kaikille omat lahjakortit kiitoksena ripeästä toiminnasta, jonka ansiosta savuava muuntaja Siikasaarentiellä havaittiin ajoissa ja tilanne saatiin nopeasti hallintaan. Taustalla näkyy vastaava muuntajakeskus Haukiputaan Sähköosuuskunnan pihalla kuin millaisessa tulipalo syttyi Siikasaaressa. Kuva: Auli Haapala

29.04.2025 00:01

Auli HaapalaHaukipudas

Haukiputaalaiset kaverukset Jasper Kinnunen, Riku Jokela ja Jasper Kovalainen olivat matkalla Siikasaaresta kylälle lauantaina 19. huhtikuuta puoli kuuden aikaan illalla, kun he havaitsivat oudon hajun Siikasaarentien varrella sijaitsevan sähkömuuntajan kohdalla. He pysähtyivät tutkimaan tilannetta tarkemmin ja huomasivat, että muuntajasta nousi myös hentoa, vaivoin havaittavaa savua.

Paikalle sattui ajamaan myös Lassila-Tikanojan jätekuljetusauto, jonka kaverukset pysäyttivät. Lyhyen harkinnan jälkeen kuljettaja soitti hätäkeskukseen ja ilmoitti käryävästä muuntajasta. Tieto välittyi myös Haukiputaan Sähköosuuskunnalle, joka katkaisi muuntajasta jännitteen. Palokunta saapui nopeasti paikalle ja ryhtyi sammutustöihin.

Haukiputaan Sähköosuuskunnan toimitusjohtaja Juha Sipola kertoo, että poikien tarkka havainto ja nopea toiminta estivät suuremmat ja laajemmat vahingot, jos palo olisi havaittu vain kymmenenkin minuuttia myöhemmin.

– Olemme todella kiitollisia siitä, että pojat toimivat esimerkillisesti, ja siksi halusimme palkita heidät lahjakorteilla, Sipola sanoo.

Kaverusten nimet saatiin selville, kun asiasta kuulutettiin Facebookissa. Pojat olivat iloisia saamastaan huomiosta ja pohtivat, miten lahjakortit kannattaisi käyttää. Ne aiotaan laittaa jemmaan pahan päivän varalle – tai ainakin ostaa ensitöiksi karamellia, he tuumailivat.

Jasper, Riku ja Jasper kertoivat, että totta kai pitää toimia, jos huomaa jotain epätavallista tapahtuvan.

– Onneksi ainakin Haukiputaalla löytyy vielä yhteisöllisyyttä ja halua auttaa, kun ympärillä huomataan jotakin poikkeuksellista, ja nyt asialla olivat nuoret, Juha Sipola iloitsee. Tällaiset havainnot ja ilmoitukset ovat Sähköosuuskunnalle ensiarvoisen tärkeitä, jotta viat saadaan nopeasti tietoon ja korjattua.

Siikasaarentien alkupäässä, lähellä Huvipolun risteystä sijaitsevassa muuntajassa syttyi lauantai-iltana tulipalo muuntajakoneen sisäisen vian vuoksi. Muuntoasema oli tarkistettu vuosi sitten. Palo aiheutti laajimmillaan sähkönjakelun keskeytyksen noin 2 000 taloudelle. Suurelle osalle alueesta sähköt saatiin palautettua 30–45 minuutin kuluessa, mutta Siikasaaressa ja Keiskassa pisin sähkökatko kesti kuusi tuntia, kunnes keskus saatiin puhdistettua ja muuntaja vaihdettua uuteen.

– Tulipalo saatiin nopeasti sammumaan, mutta koneen vaihtaminen uuteen vei aikaa. Jos palo olisi ehtinyt pidemmälle, koko muuntaja olisi mennyt romuksi ja seuraukset olisivat olleet huomattavasti vakavammat myös kustannuksiltaan, Sipola kertoo.

 

Kaikki tiedotteet >

Nuoret havaitsivat muuntajapalon

Aiheeseen liittyvät linkit

Tiedotteet


Palvelunumerot
Vikapäivystys 050 5632 116 Asiakaspalvelu (08) 477 040